מאמרים ומידע

לנהל נכון את העסק: תחזית תזרים מזומנים

מייק כספי, נובמבר 2012

 

תחזית תזרים מזומנים מוצלחת יכולה לבנות או להפיל עסק. עסק יכול לשרוד במשך זמן מסוים ללא רווחים או מכירות, אך ללא ניהול נכון של תזרים המזומנים דינו לקרוס. תחזית תזרים מזומנים היא המפתח למניעת מצב שבו החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות ותשלומים שוטפים.

אנשים רבים מתבלבלים בין תחזית תזרים מזומנים לבין תחזית הרווח. לכן עסקים רבים נסגרים בגלל בעיית נזילות ולא בעיית רווחיות. שכן, עסק יכול להיות מאוד רווחי ובאותו זמן לסבול ממחסור במזומנים שנובע מתחזית תזרים מזומנים שגויה.

תחזית תזרים מזומנים מנוהלת לטווחי זמן שונים. טווח הזמן האידיאלי לתחזית תזרים מזומנים הוא בדרך כלל לחצי שנה הבאה. עסקים קטנים ובינוניים משתמשים לרוב בקובץ אקסל סטנדרטי על מנת לנהל תחזית תזרים מזומנים, אך האקסל עונה בעיקר על צרכי חישוב התשלומים שנעשים במועדים קבועים- חישוב התקבולים הוא מעט יותר מורכב ודורש יותר ממה שטבלת אקסל מסוגלת לספק.

מעקב שוטף על ניהול תזרים המזומנים הוא אחת מאבני היסוד עליה מושתת העסק. תחזית תזרים מזומנים מוצלחת מסייעת במניעת מצבים עתידיים של מחסור במזומנים ומספקת פרק זמן לתכנון דרכי התמודדות עם מצבים אלה מבעוד מועד. תחזית תזרים מזומנים מאפשרת לבעל העסק לצמצם את תלותו בבנקים, לתכנן את השקעותיו, לספק תחזית עתידית של ביצועי החברה ועוד.

לעיתים תחזית תזרים מזומנים מעידה כי העסק עומד בפני תקופה של מחסור במזומנים. ניתן לשפר תחזית תזרים מזומנים על ידי פעולות להגדלת תקבולים והקטנת תשלומים עתידיים: תכניות להגדלת היקף מכירות, טיפול בחובות אבודים, מכירה וקנייה של נכסים על פי הצורך, צמצום השקעות, צמצום עלויות שוטפות, צמצום היקפי הרכש וכו'.

ניהול תחזית תזרים מזומנים הוא אינה משימה פשוטה. תחזית תזרים מזומנים חייבת להיות תחת מעקב תמידי, תוך ניהול נכון ומקצועי, עם הכרה בחשיבותה כעמוד התווך של העסק.
 

mp9
mp9

שיווק ושירות בישראל : פלניום תוכנות בע"מ, טבת 16 מודיעין,  טל. 9265222 - 08 , פקס. 9264204 - 08
Copyrights © 2000-2018,  Planium Software Ltd.


created by studio-bel