מאמרים ומידע

מדברת רוסית, עברית, גרמנית, סינית ו....עסקית

 אלון שפירא, פורסם ב- The Marker ספטמבר 2009  (להורדת גירסת pdf לחץ כאן)

 

מה משותף לגרמניה, נפאל, חוף השנהב, אנגליה, סין, ישראל ועוד מדינות רבות בעולם ?

תוכנת מולטיפלנר של חברת פלניום הישראלית משמשת בהן כלי לתכנון עסקי שבו נעזרים יזמים, משקיעים, מנהלים ויועצים לבחינה וקבלת החלטות על הקמה של עסקים חדשים וניהול עסקים קיימים. בנוסף, התוכנה משמשת ככלי לימוד ותרגול בלימודי מנהל עסקים באוניברסיטאות ומכללות ובקורסי יזמות שונים.

 

מסתבר כי במדינות השונות בעולם מדברים שפות שונות אך השפה העסקית דומה !

 

איך הכל התחיל? לפני 8 שנים החליטו בני הזוג אינקה ואמנון רפופורט להתחיל לפתח תוכנה לתכנון עסקי ולשווק אותה בארץ ובעולם. אמנון בא מתחום הניהול הפיננסי והיעוץ העסקי ועסק מספר שנים בפיתוח של תוכנות בתחום התמחותו. אינקה עסקה לפני כן בחינוך ובשיווק. בהשקעה משפחתית צנועה פותחה התוכנה והשיווק שלה החל דווקא בגרמניה. "היה לי קשר טוב עם יועץ עסקי גרמני שלקח על עצמו את תרגום התוכנה לגרמנית ואת השיווק שלה שם" מספר אמנון. מאז נמכרו בגרמניה למעלה מ- 6,500 תוכנות והיקף המכירות הולך ועולה משנה לשנה ומהווה נתח עקרי ממכירות החברה.

 

האם הכנתם תוכנית עסקית לפני שהתחלתם לפתח את התוכנה ?  "ודאי" אומרים אינקה ואמנון. "הכנו תוכנית עסקית ועברנו תהליך של תכנון עסקי שבו הגענו למסקנה כי יהיה קשה לגייס כספי השקעה לנושא זה על רקע התפוצצות בועת ההיי-טק באותה שנה. היו לנו חששות רבים אך ראינו כי נוכל לממש את התוכנית בצורה צנועה וחלקית יותר באמצעים עצמיים והתחלנו".

 

לפני כ- 4 שנים החל שיווק התוכנה גם בארץ. "ראינו חשיבות לעבוד עם השוק הקרוב שלנו כדי ללמוד ולהיות בקשר קרוב יותר עם לקוחות" אומרת אינקה. תרגום התוכנה לעברית לא היה קל אולם בוצע במהירות והשיווק החל. לחברה הצטרף מוטי רוזן כסמנכ"ל המכירות והיקף המכירות בארץ הלך ועלה ויש לתוכנה כבר למעלה מ-800 משתמשים, ובהם יזמים, מנהלי עסקים, משקיעים יועצים עסקיים ורואי חשבון.

מדובר בעסקים קטנים רבים בכל הענפים העסקיים וגם עסקים גדולים יותר ובהם מפעלים רבים בתעשיה הקיבוצית.

 בנוסף, פלניום פיתחה גירסה מיוחדת הנקראת יזמית ומשמשת את מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת למגישי בקשות למפעל מאושר, וגירסה אקדמית המשמשת ללימוד ותרגול באוניברסיטאות, מכללות ובעידוד משרד החינוך גם בבתי ספר במגמת הנדסאי תעשיה וניהול.

 

במקביל, פלניום החלה לשווק את התוכנה דרך האינטרנט וערוצי שיווק אחרים לארצות רבות בעולם, כולל כאלו שאין לישראל יחסים דיפלומטיים איתן. התוכנה תורגמה לשפות נוספות ובהן רוסית, סינית ובולגרית, וכיום מתבצע תרגום לצרפתית, פורטוגזית ומתוכנן תרגום לספרדית וערבית. 

 

האם יש הבדל בין המשתמשים השונים בעולם? לדברי אמנון, אינקה ומוטי הלקוח הישראלי שונה במקצת מרוב הלקוחות האחרים בעולם. טוב, את זה כולנו יודעים, לא כן? הוא רוצה תגובה מיידית לכל שאלה ובעיה, מעדיף לשאול שאלות בטלפון עשר פעמים בשעה במקום לעיין במדריך התוכנה, ו.. הוא צריך ללמוד את התוכנה היום אחרי הצהריים ולהגיש את התוכנית העסקית מחר בבוקר בפגישה בבנק. מצד שני, הלקוח הישראלי מעורב, איכפתי, ישיר, מעיר הערות חכמות ומציע הצעות טובות לשיפורים.

 

"דבר נוסף שמאפיין דווקא את הלקוח הישראלי" אומר מוטי רוזן "מתבטא בכך שהוא מעדיף לעסוק בתכנון ובעתיד אך אין לו סבלנות לבקרה ניהולית, כלומר למדוד איך הביצוע של העסק עומד ביחס לתכנון. זו פעילות חשובה שכדאי לבצע מדי חודש והתוכנה מאפשרת לעשות זאת בקלות. ככל שנעשה זאת באופן שוטף וקבוע כך נדע טוב יותר לאן העסק מתקדם ונוכל לנקוט בפעולות לתיקון בזמן."      

 

למה בעצם צריך את התוכנה ? מהו תכנון עסקי ?

"בעולם וגם בארץ מוקמים כל הזמן עסקים חדשים ומצד שני נסגרים עסקים קיימים. זה חלק מהחיים בעולם העסקי." אומר אמנון "למרבה הצער רבים מהעסקים החדשים נכשלים בשנים הראשונות לפעילותם. ניתן לומר כי כ- 40% מהעסקים החדשים נסגרים בתוך שנתיים וכ-80% לא שורדים 5 שנים."

"זה מייצר הרבה עבודה לעורכי דין ורואי חשבון" ממשיך אמנון, "יש כאלו שיגידו כי זה תהליך בריא שבו שורדים רק העסקים הטובים. זו גישה קפיטליסטית שראינו מה השלכותיה בגרימת המשבר העולמי האחרון. בפועל, לכל עסק שקם ונסגר השלכה הרסנית על בעליו, לקוחותיו, ספקיו ומשקיעיו. זה יוצר חוסר ודאות, סיכונים והפסדים שחלק גדול מהם ניתן למנוע על-ידי תכנון עסקי! להקטנת אחוז העסקים הנכשלים אפילו באחוזים בודדים משמעות עצומה לכל הנוגעים בדבר ובעיקר ליזם"     

 

ומה התוכניות לעתיד ?

"אנו רוצים לראות את התוכנה שלנו בכל עסק, בארץ ובעולם" אומרת אינקה. "אנחנו באמת מאמינים כי כל בעל עסק ומנהל צריך כלי שיעזור לו לבחון במהירות החלטות עסקיות ומשמעותן ולקבל החלטות לאחר ששקל את הסיכויים מול הסיכונים" אומר מוטי " והתוכנה שלנו הינה הכלי האידיאלי לכך".

"להערכתנו, בעתיד יהיה כל בעל עסק חייב על-פי חוק להכין תוכנית עסקית ולעדכן אותה לעיתים קרובות. זה ימנע את התנודות החריפות בעולם העסקי ויפחית את הסיכונים לטובת כולם" מציין אמנון. "כבר עכשיו רואים סימנים לכך בתקנות כגון בזל 2 ותקנים חשבונאים אחרים שכרגע בתוקף רק לעסקים הגדולים אך צפוי שיהפכו בתוך שנים מעטות לחובה לכל העסקים."

 
mp9
mp9

שיווק ושירות בישראל : פלניום תוכנות בע"מ, טבת 16 מודיעין,  טל. 9265222 - 08 , פקס. 9264204 - 08
Copyrights © 2000-2018,  Planium Software Ltd.


created by studio-bel